Στην 8η θέση η Εθνική Νέων Ανδρών

Ημερομηνία:  05 Σεπτεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Την 8η θέση κατέλαβε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στην Πράγα της Τσεχίας, η Εθνική ομάδα, καθώς ηττήθηκε την Κυριακή (5/9), από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής με 12-11, στον αγώνα κατάταξης, για τις θέσεις 7-8.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τα αγόρια του Μάκη Βολτυράκη, που πήραν το προβάδισμα με 6-3, στην πρώτη περίοδο, όμως η ομάδα των ΗΠΑ κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 8-7. Οι ΗΠΑ πήραν προβάδισμα με 12-9, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με την Εθνική μας ομάδα να μειώνει στο τελικό 12-11.

Με την ήττα αυτή, η παρουσία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ολοκληρώθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, καταλαμβάνοντας την 8η θέση στη διοργάνωση.

ΕΛΛΑΔΑ - ΗΠΑ   11-12

Τα οκτάλεπτα: 6-3 , 1-5 , 1-3 , 3-1

Ελλάδα: Ανδρεάδης, Γωνιωτάκης 4, Πούρος 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κεχαλάρης, Γκίλλας 3, Μόκκας, Μύριλος, Ηλιόπουλος, Σγουρίδης 2, Κουγιούνης, Κουτρουλάκης

ΗΠΑ: Γουέινμπεργκ, Τίρνεϊ 4, Κρανζ 1, Φρέιζιερ, Αβακιάν 1, Άντρεχτ 1, Χοσέα 1, Κάιν 1, Μούρ 1, ΜακΦάρλαντ, Ζαμανιάν 1, Ρέινολντς1, Γουάρντ