Κοίταξε στα μάτια την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Ημερομηνία:  24 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Στην πρεμιέρα του 8ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach Handball που διεξάγεται στο Καζάν η Εθνική Γυναικών έχασε 2-1 (10-20, 14-8, 2-0) από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία.

Πριν την έναρξη του αγώνα μετά από αίτημα της ελληνικής ομάδας κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις καταστροφικές πυρκαγιές στην Αττική. Κορυφαία για την Ελλάδα ήταν η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου η οποία πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση με 5 αποκρούσεις πέναλτι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορούσε ακόμα και τη νίκη, έχοντας ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο, ειδικότερα μάλιστα στο πρώτο σετ έκανε σχεδόν τέλειο παιχνίδι κερδίζοντας το με διαφορά 10 γκολ (20-10)! Στο δεύτερο σετ οι Ισπανίδες αντέδρασαν και είχαν τον έλεγχο, ωστόσο η Ελλάδα μπορούσε να διεκδικήσει, κάτι καλύτερο, αλλά αστοχία σε κρίσιμα σημεία έδωσε την ευκαιρία στις αντιπάλους να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 14-8. Στα σουτ άουτ η Ισπανία ήταν πιο έτοιμη και πιο τυχερή και παρά τις αποκρούσεις των Κεπεσίδου και Δημητρίου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, αφού η Εθνική μας δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 2-1 (10-20, 14-8, 2-0)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λάρα Κόμπος): Σάντζες, Μπατίστα 10, Ναβαρέτε, Π. Κονεγιέρο 2, Βιζουέτε, Σολάνο, Χ. Κονεγιέρο 12, Μενέντες 2, Εντσίνας, Καμαρά.
ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη/Δημητρίου): Σαμολαδά 2, Ποιμενίδου 2, Καλοϊδη, Κερλίδη, Σκάρα 6, Μούρνου 2, Μ. Κεπεσίδου, Δημητρίου 10, Μάστακα 76, Ν. Κεπεσίδου.
Διαιτητές: Μαρτίνες- Μονίκο (Ουρουγουάη), Κόκκινη: Δημητρίου, Αποβολές: 0-3.

Η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη επεσήμανε: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά στο πρώτο σετ, στο δεύτερο λίγο χαθήκαμε, φάνηκε η απειρία μας έναντι του αντιπάλου και στα σουτ άουτ χάσαμε την ψυχραιμία μας. Ήταν ευκαιρία να πάρουμε δύο βαθμούς που η αλήθεια είναι ότι δεν τους είχαμε στο πρόγραμμα. Κρατάμε το θετικό ότι πήραμε ένα σετ που μπορεί σε περίπτωση ισοβαθμίας να φανεί χρήσιμο. Το κακό είναι ότι δεν θα έχουμε στο επόμενο ματς την Αποστολίνα που είναι παίκτρια- κλειδί».

Η τερματοφύλακας της Εθνικής Μάγδα Κεπεσίδου, είπε: «Κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου σετ. Δεν είναι λίγο να φτάσεις στα σουτ άουτ απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Στο τέλος μας έλειψε το καθαρό μυαλό και στο Beach Handball δεν έχεις ευκαιρία να κάνεις τόσα λάθη. Τώρα πρέπει να κάνουμε το δύο στα δύο με Αυστραλία και Παραγουάη».