Ήττα της Εθνικής Γυναικών στην πρεμιέρα του ΕURO 2020

Ημερομηνία:  27 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Αντιμετωπίζοντας μπροστά σε 4.000 θεατές στην Αλμερία, μία από τις υπερδυνάμεις του Παγκοσμίου χάντμπολ, την Ισπανία η Εθνική Γυναικών έχασε 33-18 στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου για τα προκριματικά του ΕURO 2020.

Για μεγάλο διάστημα η νεανική Εθνική στάθηκε καλά και έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο. Η διαφορά του σκορ θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη, αλλά η Ελλάδα δέχθηκε πολλά τέρματα στην κόντρα, ενώ έχασε και τρία πέναλτι. Πολύ σημαντικό ήταν ότι όλες οι παίκτριες πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ σκόραραν και οι 19χρονες Κουκμίση και Ζενέλι. Την Κυριακή στις 16:30 (ΕΡΤ2) η Εθνική θα αντιμετωπίσει στην Κοζάνη την επίσης πανίσχυρη Ολλανδία.

Το ματς

Η Ισπανία προηγήθηκε 4-1 στο με δύο γκολ της Μπαρμπόσα, αλλά η Εθνική με τις Μάστακα και Παναγιωτίδου μείωσε σε 4-3 στο 6:20. Ακολούθησε ένα 4-0 από τις «Φούριας Ρόχας» για το 8-3 (14:17), αλλά με δύο γκολ της Τσάκαλου η Εθνική έφτασε στο 8-5 (17:28). Στη συνέχεια το επόμενο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό με τις γηπεδούχες να προηγούνται 15-6 με επιμέρους σκορ 7-1.
Η «Γαλανόλευκη» αντέδρασε και με δύο τέρματα από την Παναγιωτίδου και ένα της Μάστακα… ψαλίδισε την διαφορά στα 6 γκολ (15-9) που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ισπανία έκανε ένα 4-0 και ξέφυγε με 19-9 στο 33:14. Ζυγούρα και Μάστακα μείωσαν σε 19-11 στο 36:27, ενώ στην συνέχεια η Τσάκαλου έκανε το 22-14 (41:37).
Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Εθνική δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό παιχνιδιού με τις Ισπανίδες να φτάνουν αρχικά στο 27-14 με την Μαρτίνεθ (48:31) και στην συνέχεια στο τελικό 33-18.

Δηλώσεις

Παναγιώτης Μεσσήνης (Ομοσπονδιακός τεχνικός): «Είχαμε συμφωνήσει με τις κοπέλες ότι θα δούμε τα πρώτα ματς του ομίλου με Ισπανία και Ολλανδία, ως δύο δυνατά φιλικά που πιθανότατα δεν θα μπορούσαμε και να τα δώσουμε ακόμα και αν τα ζητούσαμε. Ήταν μια ευκαιρία να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας κόντρα σε τοπ ομάδες του παγκοσμίου χάντμπολ. Σίγουρα με 15 γκολ διαφορά δεν έχεις να πεις πολλά πράγματα, αλλά σε σετ παιχνίδι η άμυνα μας στάθηκε καλά σε αρκετές φάσεις, αφού από τα 33 γκολ, τα 15 προήλθαν από αιφνιδιασμούς. Έχουμε μια ομάδα με μ.ο. 23 ετών που έχει το μέλλον μπροστά της. Είμαστε ακόμα στην αρχή έχουμε δουλειά μπροστά μας. Περιμένω μία εξίσου και ακόμα καλύτερη εικόνα την Κυριακή στην έδρα μας».

Αναστασία Παναγιώτιδου (αριστερή εξτρέμ Εθνικής):
«Προσπαθήσαμε σαν Εθνική ομάδα, προφανώς η Ισπανία είναι ανώτερη ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο τα πήγαμε καλά, στο δεύτερο όχι και τόσο, αλλά έπαιξαν όλες οι αθλήτριες και αυτό είναι σημαντικό. Είχαμε ανταγωνιστική εικόνα για αρκετά λεπτά απέναντι σε μία υπερδύναμη. Σήμερα έχουμε κάνει ένα μικρό βήμα μπροστά».

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-18
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-3, 11-5, 14-6, 15-9 (ημχ.), 19-10, 21-13, 24-14, 27-15, 31-16
ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιβέρ): Λόπεζ Χερρέρο 3, Μάρτιν Μπερενγκούερ 1, Νούνιεθ Νιστάλ 1, Αρντέριους Μάρτιν 4, Σεσαρέο Ρομέρο 1, Ναβάρο Χιμένεθ, Καστελιάνος Σοάνεζ, Γκουτιέρεζ Μπερμέγιο 5, Γκονζάλεθ Ορτέγκα 1, Λόπεθ Χιμένεθ 2, Φερνάντεθ Φράγκα 2, Μαρτίνεθ Μαρτίνεθ 2, Ροντρίγκεθ Ροντρίγκεθ 1, Χερνάντεθ Σερράντορ 2, Καμπράλ Μπαρμπόσα 6, Γκονζάλεθ Αλβάρεθ 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Αργυροπούλου, Κουκμίση 1, Παναγιωτίδου 3, Ζενέλη 1, Γκάτζιου 1, Ζυγούρα 1, Ράτσικα, Μούρνου, Μακρή, Καρέλα, Φράγκου 1, Ανδρίτσου 1, Μανιά, Τσάκαλου 4, Μάστακα 5.
Διαιτητές: Ράους- Λίνστερ (Λουξεμβούργο), Παρατηρητής: Γκρίμα (Μάλτα), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: ¾-4/7