Αρχίζει η 17η Μεσογειάδα!

Ημερομηνία:  17 Φεβρουαρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Το πρωί της Δευτέρας (17/2) ξεκινάει η διοργάνωση της 17ης Μεσογειάδας Χάντμπολ που διοργανώνει η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος στα κλειστά γυμναστήρια ΟΑΚΑ και Κορυδαλλού με την συμμετοχή 14 Εθνικών ομάδων.

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί στις 17:00 στο ΟΑΚΑ, πριν την αναμέτρηση Ελλάδα- Σερβία.

Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν σε live streaming από τα δύο κανάλια των διοργανωτών στο YouTube, "ΟΧΕ TV" για τα ματς στο ΟΑΚΑ και "17th Men's Mediterranean Handball Championship" για τις αναμετρήσεις στον Κορυδαλλό

Το σύστημα
Στην πρώτη φάση της διοργάνωσης θα αγωνιστούν όλοι με όλους και στην δεύτερη φάση (προημιτελικά) θα προκριθούν οι τέσσερις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο. Οι τρεις τελευταίες ομάδες κάθε γκρουπ θα αγωνιστούν για θέσεις 9-14.
Κάθε αγώνας είναι διάρκειας 45 λεπτών, χωρισμένος σε τρία σετ των 15 λεπτών.
Μεταξύ του 2ου και του 3ου 15λεπτου υπάρχει διάλλειμα 5 λεπτών και οι ομάδες αλλάζουν πλευρές. Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για τρία ταιμ- άουτ ανά ματς.
Στα νοκ- άουτ παιχνίδια σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί διαδικασία πέναλτι.
Στον τελικό ο χρόνος του αγώνα είναι 60 λεπτά (3Χ20)

Η βαθμολογία
Μία ομάδα μπορεί να πάρει σε κάθε ματς έως και 5 πόντους στο σύνολο.
Η νίκη στο παιχνίδι δίνει 2 πόντους και η νίκη στο επιμέρους σκορ κάθε σετ από έναν πόντο.
Η ισοπαλία στο τέλος του αγώνα δίνει σε κάθε ομάδα από έναν πόντο, ενώ η ισοπαλία σε κάθε σετ δίνει από 0,5 πόντο.

Οι όμιλοι
Α' όμιλος (ΟΑΚΑ): Ρουμανία, Κουβέιτ, Μπαχρέιν, Σερβία, Ελλάδα, Αίγυπτος, Σαουδική Αραβία
Β' όμιλος (Κορυδαλλός): Ισπανία, Τυνησία, Τουρκία, Κροατία, Μαυροβούνιο, Μαρόκο, Βόρεια Μακεδονία