Ήττα της Εθνικής Ανδρών στο Ζρένιανιν

Ημερομηνία:  14 Ιανουαρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 1ο προκριματικό όμιλο του ΕURO 2022 η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 31-21 από την πολύ ισχυρή Σερβία στο Ζρένιανιν, στο πρώτο της παιχνίδι μετά από έναν χρόνο!

Η Εθνική μας «πλήρωσε» την αγωνιστική απραξία των διεθνών μας, οι περισσότεροι εκ των οποίων έχουν να αγωνιστούν από τα τέλη Οκτωβρίου, λόγω της καραντίνας που έχει επιβληθεί για την πανδημία του covid-19.

Ειδικότερα η έλλειψη ρυθμού ήταν αισθητή στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Ελλάδα δεν άντεξε απέναντι σε μία ομάδα που έδωσε το τρίτο της παιχνίδι σε μία εβδομάδα, ενώ όλοι οι παίκτες της αγωνίζονται σε πρωταθλήματα που δεν έχουν σταματήσει καθόλου.

Επιπροσθέτως η Σερβία βρίσκεται σε καταπληκτική φόρμα και δεν είναι τυχαίο πως από την 3η αγωνιστική εξασφάλισε την πρόκριση της στο EURO 2022, έχοντας ήδη 5 πόντους!

Το ματς
Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική στάθηκε αρκετά καλά.
Η αμυντική λειτουργία της ομάδας δεν ήταν καλή για 20 λεπτά, αλλά αυτό στην συνέχεια διορθώθηκε και σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση, καταφέραμε να μείνουμε κοντά στο σκορ (15-12). Ο Χρήστος Μυλωνάς με 5 γκολ ήταν κορυφαίος της Εθνικής εκείνο το διάστημα, ενώ και ο αρχηγός Χάρης Μάλλιος είχε θετική παρουσία.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε με τους Σέρβους να «τρέχουν» σερί 4-0, φτάνοντας στο 19-12 (+7) στο 35’, το οποίο τους έδωσε μεγάλο αβαντάζ για την συνέχεια.

Η ελληνική ομάδα έχασε την συγκέντρωση της και σε συνδυασμό με τις επεμβάσεις του παγκοσμίου κλάσης τερματοφύλακα Μιλοσάβλιεφ, δεν κατέστη δυνατό να επιστρέψει στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά.
Η Εθνική κρατάει την εικόνα του πρώτου μέρους και σίγουρα θα έχει διαφορετικό πρόσωπο στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου.

Δηλώσεις
Γιάννης Αρβανίτης (Ομοσπονδιακός τεχνικός):
«Είχαμε δύο ημίχρονα, στο πρώτο ημίχρονο η ανησυχία μας ήταν μήπως δεν μπορέσουμε να ακολουθήσουμε τον ρυθμό της Σερβίας που προέρχεται από δύο δυνατά παιχνίδια. Αντέξαμε, προσπαθήσαμε, πήραμε κάποιες φάσεις, παίξαμε με μυαλό στην επίθεση η άμυνα πάλεψε και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες να είμαστε ακόμα πιο κοντά στο σκορ. Είχαμε ένα καλό ημίχρονο τηρουμένων των αναλογιών. Στο δεύτερο μέρος χάσαμε αυτή την συγκέντρωση, πήγαμε σε κακές και βιαστικές επιλογές. Από την στιγμή που άνοιξε το σκορ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για να επιστρέψουμε στον αγώνα. Θεωρώ ότι υπήρξε έλλειμμα από τους αγώνες που δεν έχουμε. Οι αντίπαλοι μας ήταν σε αγωνιστική διαδικασία, εμείς έχουμε καθίσει καιρό, παρόλα αυτά έχουμε να πάρουμε πράγματα μαζί μας, όπως το πρώτο ημίχρονο και να αφήσουμε πίσω μας το κακό δεύτερο».

Χάρης Μάλλιος (Αρχηγός Εθνικής): «Ήταν ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Έχουμε να παίξουμε έναν χρόνο, οπωσδήποτε ο αγωνιστικός ρυθμός επηρεάζει την έκβαση ενός αγώνα. Οι Σέρβοι ήταν στην καλύτερη δυνατή τους κατάσταση και έχουν κάποιους παίκτες παγκόσμιας κλάσης. Δώσαμε πράγματα, βγάλαμε ενέργεια, αλλά δεν ήταν αντιπροσωπευτική η εικόνα μας, μπορούμε να παίξουμε περισσότερα καλά λεπτά σε αυτό το επίπεδο. Είμαι σίγουρος ότι στα επόμενα παιχνίδια θα παρουσιάσουμε διαφορετικό πρόσωπο. Θα πρέπει να κερδίσουμε πάση θυσία τα δύο ματς με το Βέλγιο και να διεκδικήσουμε νίκες στην έδρα μας με τις άλλες δύο ομάδες, ειδικά με την Σερβία, αυτό πραγματικά το πιστεύω».

ΣΕΡΒΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-21
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-5, 10-7, 13-8, 14-10, 15-12 (ημχ.), 19-12, 21-15, 25-17, 27-19, 31-21
ΣΕΡΒΙΑ (Χερόνα): Βορκάπιτς 4, Σρετένοβιτς 1, Αμπούτοβιτς, Πέσιτς, Κολάκοβιτς, Ραντιβόγιεβιτς 8, Κούκιτς 5, Σότιτς 3, Πόποβιτς 1, Μάρσενιτς 5, Όρμποβιτς 3, Ντόντιτς , Ομπράντοβιτς, Τζόρτζιτς 1, Τσουπάρα, Μιλοσάβλιεφ.
ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Κωστακίδης, Αραμπατζής 1, Μυλωνάς 6, Μάλλιος 2, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Ευαγγελίδης, Μπουκοβίνας 1, Δομπρής 2, Τζηράς 3, Τσίλης 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος, Κοτανίδης.
Διαιτητές: Πίρβου- Ποτίρνιτσε (Ρουμανία), Delegate: Σόκολ (Κροατία), Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 5/5-4/6