Όγδοη θέση για Τριανταφύλλου και ομαδικό γυναικών στο ξίφος μονομαχίας

Ημερομηνία:  19 Δεκεμβρίου 2018 Συγγραφέας:

Η 8η θέση του Πάνου Τριανταφύλλου στη σπάθη, αλλά και η 8η θέση του ομαδικού των γυναικών (Λουφάκη, Βλάμη, Ζαχαριάδη) στο ξίφος μονομαχίας, ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο, στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξήχθη στο Κιότο της Ιαπωνίας.

O ασημένιος Παραολυμπιονίκης του Ρίο, προκρίθηκε στον γύρο των 32 με την τρίτη θέση από το τέταρτο προκριματικό γκρουπ (τρεις νίκες σε έξι αγώνες). Πέρασε στους «16» με bye, όπου εκεί νίκησε με 15-6 τον Ιάπωνα Όντα, όμως στα προημιτελικά ηττήθηκε με 15-14 από τον Ρώσο Καμάλοφ.

Στο ξίφος μονομαχίας γυναικών, οι Κέλλυ Λουφάκη, Ευθυμία Βλάμη και Αδαμαντία Στυλιανή Ζαχαριάδη, στον γύρο των 16 νίκησαν 45-30 την ομάδα της Ιαπωνίας, όμως στα προημιτελικά ηττήθηκαν 45-9 από την Ρωσία. Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 45-22 από την Πολωνία, ενώ στην αγώνα για τις θέσεις 7-8 έχασε 45-24 από την Ταϊλάνδη.

Στην πρώτη 20άδα των όπλων τους βρέθηκαν ακόμα η Λουφάκη (11η θέση στην σπάθη) αλλά και ο Γεράσιμος Πυλαρινός-Μαρκαντωνάτος (18η θέση στην σπάθη).