Ξανά στην κορυφή του κόσμου ο Μα Λονγκ

Ημερομηνία:  29 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Ο «βασιλιάς» έμεινε στον θρόνο του! Ο Κινέζος Μα Λονγκ κατέκτησε στη Βουδαπέστη τον παγκόσμιο τίτλο στο απλό ανδρών κι έφτασε σε τρομερό επίτευγμα με τρίτη διαδοχική πρωτιά στον θεσμό!

Στον τελικό επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέβαλλε τον Σουηδό Ματίας Φαλκ με 4-1 σετ (11-5, 11-7, 7-11, 11-9, 11-5). Ο… καλλιτέχνης της επιτραπέζιας αντισφαίρισης ισοφάρισε την επίδοση του συμπατριώτη του Ζουάνγκ Ζεντόνγκ, που είχε πάρει τρία χρυσά μετάλλια στη σειρά από το 1961 έως το 1965 και συνέχισε για την Κίνα την κυριαρχία που έχει στο αγώνισμα από το 2005.

Μετά από 16 χρόνια πάντως, η Ευρώπη είχε ξανά εκπρόσωπό της στον τελικό, η Σουηδία είχε ξανά δικό τα αθλητή μετά από 22 χρόνια και ο Φαλκ με την υπέρβασή του αξίζει επίσης τα θερμά συγχαρητήρια όλων. Διατηρήθηκε επίσης και η παράδοση που λέει ότι ποτέ δεν έχει χάσει Κινέζος αθλητή από Ευρωπαίο σε τελικό Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο απλό ανδρών. O Κινέζος Λιανγκ Τζικούν και ο Κορεάτης Αν Τζαεχιούν πήραν την 3η θέση.

Θυμίζουμε ότι σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Μα Λονγκ πήρε την πρωτιά και στο διπλό με συμπαίκτη τον επίσης Κινέζο Βανγκ Τσουκίν.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα έκλεισε με τον τελικό του διπλού γυναικών. Η Κίνα διατήρησε την απίστευτη παράδοση, που έχει στο αγώνισμα με συνεχείς πρωτιές από το 1989 και φέτος ανέδειξε παγκόσμιες πρωταθλήτριες δύο νεαρές κοπέλες. Την 20άχρονη Γουάνγκ Μανγιού και τη 19χρονη Σουνν Γινγκσά. Το 2ο φαβοοί του ταμπλό νίκησε στον τελικό με 4-2 το νούμερο 1, τις Γιαπωνέζες Μίμα Ίτο και Χίνα Χαγιάτα (8-11, 3-11, 11-8, 11-3, 10-12, 8-11). Οι Κινέζες Τσεν Μενγκ/Ζου Γιουλίνκ και οι Γιαπωνέζες Ονόκα Χασιμότο/Χιτόμι Σάτο πήραν το χάλκινο μετάλλιο. Έτσι, σε μία ακόμα κορυφαία διοργάνωση η Κίνα κατέκτησε όλα τα χρυσά μετάλλια.