Διεκδικούν πρόκριση στο κυρίως ταμπλό Χατζηκυριάκος, Μουχθής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Α.Με.Α.

Ημερομηνία:  17 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Ανάμικτα συναισθήματα επιφύλαξε για την ελληνική αποστολή η πρώτη αγωνιστική μέρα στο Χέλσινμποργκ της Σουηδίας και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης αθλητών με αναπηρίες.

Οι δύο εκπρόσωποι της χώρας, οι πρωταθλητές της κλάσης 6 (σ.σ. της πρώτης των ορθίων) Μάριος Χατζηκυριάκος και Γιώργος Μουχθής, άρχισαν με δυνατά παιχνίδια στο ατομικό, κυνηγούν αύριο την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό, όμως συνολικά δικαιούνταν καλύτερο αποτέλεσμα. Βασικά ο Μουχθής διότι άρχισε με δύο οριακές ήττες, ενώ κάλλιστα μπορούσε να πανηγυρίσει εκείνος ισάριθμες φορές τη νίκη και να έχει εξασφαλίσει τώρα την πρόκριση στους «16». Απολύτως ενδεικτικό είναι ότι έχασε και τα δύο παιχνίδια από 2-0 σετ μπροστά στο σκορ και ματς μπολ, πάντως ελπίζει ακόμα στην προνομιούχο 2η θέση στον όμιλό του και την πρόκριση. Ο Χατζηκυριάκος έχει 1 νίκη και 1 ήττα στο δικό του γκρουπ.

Στο Helsingborg Arena η κορυφαία διοργάνωση για τα άτομα με τις ειδικές ικανότητες άρχισε με το αγώνισμα του απλού. Στο πρόγραμμα είναι και το ομαδικό ανδρών και γυναικών και οι αγώνες θα ολοκληρωθούν το προσεχές Σάββατο. Στην τεχνική καθοδήγηση βρίσκεται ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ατόμων με αναπηρίες Μιχάλης Κατσικαδέλης, ενώ αρχηγός αποστολής είναι ο γενικός γραμματέας της Ε.Α.ΟΜ-Α.ΜΕ.Α. και πρώην διεθνής αθλητής επιτραπέζιας αντισφαίρισης Α.Με.Α. Κώστας Σιάχος. Να σημειωθεί επίσης ότι επικεφαλής στο Technical Delegate Team των αγώνων είναι η Θεσσαλονικιά Κωνσταντίνα Κρόττα.

Στην κλάση 6 του European Para Championships 2019 σχηματίστηκαν 6 γκρουπ και οι δύο πρώτοι αθλητές από το κάθε ένα περνάνε στα νοκ άουτ.

Ο Γιώργος Μουχθής κληρώθηκε από την τρίτη σειρά των seeding στο 3ο γκρουπ. Αρχικά αντιμετώπισε τον Μπόμπι Σιμιόν, με τον οποίο έχει σημειώσει υψηλές διακρίσεις στο ομαδικό διεθνών τουρνουά. Έκανε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Ρουμάνο επικεφαλής (σε παιχνίδι που είχε και ζωντανή μετάδοση στο διαδίκτυο), αλλά την άφησε ατελέσφορη. Κι αυτό διότι προηγήθηκε με 2-0 σετ περνώντας το παιχνίδι του, αμέσως μετά είχε τρεις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς (10-7 και δικά του σερβίς στο 10-8) και τελικά λύγισε με 3-2 (11-2, 14-12, 10-12, 9-11, 5-11)!

Το απόγευμα στη 2η αγωνιστική συνάντησε τον Γάλλο Εστέμπαν Ερό. Σε νέο συναρπαστικό ματς άρχισε με δυνατή ψυχολογία παρά την αρνητική εξέλιξη στο πρώτο παιχνίδι και πήρε τα δυο πρώτα σετ. To ίδιο ισορροπημένη ήταν και η συνέχεια, μάλιστα όλα τα σετ κρίθηκαν στην παράταση! Ο πρωταθλητής Ελλάδας της κατηγορίας έφτασε σε ματς μπολ στο 5ο σετ με 10-7, αλλά γνώρισε ξανά την ήττα με 3-2 (11-8, 12-10, 10-12, 10-12, 10-12)! Σε live streaming μεταδόθηκε και αυτό το ματς από το τραπέζι 2.

Στον όμιλο προηγείται με δύο νίκες ο Σίμιον κι όλα κρίνονται αύριο, καθώς αν ο Ερό ηττηθεί από τον Ρουμάνο ο Μουχθής μπορεί να πάρει τη 2η θέση με νίκη 3-1 ή 3-0 σετ απέναντι στον Ρόμπερτ Μάρτιν Πέρι από τη Μεγάλη Βρετανία. Θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία και θα ευνοηθεί. Στην πρεμιέρα ο εν λόγω αθλητής νίκησε 3-1 τον Ερό και μετά έχασε 3-0 από τον Σιμιόν.

Να προστεθεί ότι επειδή Μουχθής και Χατζηκυριάκος έπαιζαν την ίδια ώρα στην πρεμιέρα τους ο Κατσικαδέλης κοούτσαρε τον δεύτερο και στον πάγκο του πρώτου ήταν ο Σιάχος (για οδηγίες βέβαια, που δίνονταν και σε συνεργασία με τον ομοσπονδιακό τεχνικό).

Ο Χατζηκυριάκος κληρώθηκε στο 6ο και τελευταίο γκρουπ από την τέταρτη σειρά των seeding. Τον δυνατό Γερμανό Τόμας Ράου αντιμετώπισε στην αρχή, δεν μπόρεσε να βρει τον καλύτερο ρυθμό και ηττήθηκε με 3-0 σετ (8-11, 3-11, 7-11).

Στην 2η αγωνιστική τέθηκε αντιμέτωπος με τον Σλοβάκο Γκάμπριελ Τσέμι. Μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά, επέβαλλε το παιχνίδι του και πήρε με 3-1 σετ τη νίκη, που τον φέρνει στη 2η θέση της κατάταξης (11-7 11-5, 11-13, 11-4). Ο πρωταθλητής Ελλάδας της κλάσης 6 το 2018 παίζει αύριο για την πρόκριση με τον επικεφαλής Μπαστιέν Γκρουντελέ. Ο Γάλλος έχει τον ίδιο απολογισμό και 3 βαθμούς, καθώς νίκησε στην πρεμιέρα τον Τσέμι με 3-0, αλλά μετά έχασε 3-1 από τον Ράου.