4 χρυσά στη Βουλγαρία ο Πρώιος

Ημερομηνία:  30 Ιανουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Σκι

Εντυπωσίασε ο Γιάννης Πρώιος, στην Βουλγαρία. Ο Έλληνας πρωταθλητής της χιονοδρομίας, στο αλπικό σκι, πέτυχε το απίστευτο. Κατέκτησε 4 χρυσά μετάλλια, σε διεθνείς αγώνες που έγιναν στην γειτονική μας χώρα.

Στο Παμπόροβο και στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης επανέλαβε την επίδοση των προηγούμενων ημερών και με χρόνο 1:39,34 και 36,44 βαθμούς FIS ήταν ο απόλυτος νικητής της ημέρας και των αγώνων συνολικά.

Είχαν προηγηθεί ακόμα τρία μετάλλια του Πρώιου στην Βουλγαρία.
Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, στο Παμπόροβο όπου εκτός πρώτη θέση έκανε και εξαιρετική επίδοση (35,76 βαθμούς FIS) βελτιώνοντας τη διεθνή βαθμολογία του. Ο συνολικός χρόνος του ήταν 1:46,29, 2.67 δευτερόλεπτα γρηγορότερος από τον δεύτερο αθλητή.
Στο Μπόροβιτς, στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης τερμάτισε στην πρώτη θέση με συνολικό χρόνο 2:24,77.
Στο Μπόροβιτς. επίσηε στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης με χρόνο 2:16,46 και 67,65 βαθμούς FIS.

Δύο αργυρά ο Αντωνίου, δύο χάλκινα η Ράλλη

Σπουδαίες εμφανίσεις έκαναν στην Βουλγαρία και ο Γιάννης Αντωνίου που κατέκτησε 2 αργυρά μετάλλια και την Σοφία Ράλλη που κατέκτησε 2 χάλκινα μετάλλια.

Ο Γιάννης Αντωνίου έχασε για μόλις 0,26 δευτερόλεπτα (69,66 βαθμούς FIS) το χρυσό μετάλλιο, στους διεθνείς αγώνες στο Μπόροβιτς, παίρνοντας τελικά την δεύτερη θέση, πίσω από τον Γιάννη Πρώιο. Ακολούθησε μία ακόμα δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, με χρόνο 2:26,14.

Στο Παμπόροβο η Σοφία Ράλλη κατετάγη τρίτη με χρόνο 1:48,83 και κέρδισε 76,43 βαθμούς FIS, στην τεχνική κατάβαση, ενώ πήρε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιό της, με συνολικό χρόνο 1:55,13 και 77,86 βαθμούς FIS.

Στο Μπόροβιτς η ελληνική χιονοδρομία είχε κι άλλες επιτυχίες εκτός από τα μετάλλια. Την 4η θέση του Νίκου Τζιόβα, στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. με συνολικό χρόνο 2:27,88 και στο Παμπόροβο, την 7η θέση και την πολύ καλή εμφάνιση από τον έφηβο Βασίλη Μάντσιο, ο οποίος έκανε ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών FIS (73,33), με χρόνο 1:44,43.