Χάλκινη στο αρασέ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Γεωργοπούλου

Ημερομηνία:  31 Μαϊος 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άρση Βαρών

Η Σοφία Γεωργοπούλου συνεχίζει να γράφει Ιστορία και να προσφέρει πολλές και μεγάλες χαρές! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών που διεξάγεται στην Αλβανία.

Η Γεωργοπούλου αγωνίστηκε στην κατηγορία των 59κ. κι έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Στο αρασέ σήκωσε 94κ. και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Στο ζετέ σήκωσε 110κ. στην πρώτη προσπάθεια, ενώ απέτυχε να σηκώσει 114κ. και 115κ.. Μάλιστα η τελευταία της προσπάθεια θα της έδινε και το χάλκινο μετάλλιο στο σύνολο.
Αναμφίβολα πρόκειται για μία μοναδική επιτυχία και η Γεωργοπούλου αποδεικνύει έμπρακτα ότι το μέλλον της Αρσης Βαρών είναι ευοίωνο.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Καρδαρά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σήκωσε 88κ. στο αρασέ και 100κ. στο ζετέ. Με 188κ. στο σύνολο κατέλαβε την 11η θέση!