Όγδοος στην Ευρώπη ο Ιακωβίδης

Ημερομηνία:  02 Ιουνίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άρση Βαρών

Την ογδοη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών Αρσης Βαρών που διεξαγεται στην Αλβανία κατέκτησε ο Θοδωρης Ιακωβίδης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 89κ. και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση . Στην επανεμφάνισή του, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, σε διεθνή αγώνα σήκωσε 346κ. στο σύνολο.

Στο αρασέ είχε τρεις εγκυρες προσπάθειες και με 158κ. ήρθε ενατος. Στο ζετέ με 188κ. κατέλαβε την όγδοη θέση όπως και στο ζετέ.

Με την εμφάνιση του Ιακωβίδη ολοκληρώθηκε η πολύ επιτυχημένη ελληνική παρουσία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όπου η Ελλάδα κατέκτησε ένα μετάλλιο με την Σοφία Γεωργοπούλου