Δέκα Ελληνικά μετάλλια και ένα Μεσογειακό ρεκόρ στην Πάτρα

Ημερομηνία:  28 Αυγούστου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Η δεύτερη ημέρα (27/8) των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων, που διεξάγεται στην Πάτρα, ολοκληρώθηκε με απολυτη επιτυχία για την Ελληνική αποστολή, καθώς κατέκτησε 10 ακόμα μετάλλια στην Τεχνική Κολύμβηση (5 χρυσά και 5 ασημένια), με τον Ιωάννη Πιπίνια να πετυχαίνει Μεσογειακό ρεκόρ.

Στον τελικό των 50μ άπνοης κολύμβησης, ο Ιωάννης Πιπίνιας ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, με επίδοση 14.60, πετυχαίνοντας Μεσογειακό ρεκόρ, ενώ ο Αναστάσιος Μυλωνάκης βρέθηκε 2ος με 14.67.

Ο Χρήστος Μπόνιας ήταν ο μεγάλος νικητής στα 50μ διπλά πέδιλα, με 19.35, με τον Στέφανο Αντωνιάδη να τερματίζει 2ος με 19.80, ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης στα 200μ διπλά πέδιλα, με χρόνο 1:35.58.

Την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ επιφανείας πήρε η Ειρήνη Δεληγιάννη με 41.17, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, η Βασιλεία Τσιγκόια τερμάτησε 6η με 42.50. Η Ιωάννα Παναγιωτίδου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ επιφανείας με 3:24.58, ενώ 2η κατετάγη και η Σοφία Κτενά στα 200μ διπλά πέδιλα με 50.06.

Στα 200μ επιφανείας, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με επίδοση 1:22.49, με τον Μάριο Αρμούτση, στο ίδιο αγώνισμα, να ολοκληρώνει την προσπάθειά του στην 8η θέση με 1:31.49, ενώ στα 4Χ50μ διπλά πέδιλα, ο Στέφανος Αμτωνιάδης, ο Χρήστος Μπόνιας, η Σοφία Κτενά και η Ευδοξία Θωμάκου πήραν το ασημένιο μετάλλιο με 1:23.95.

Οι αγώνες της Τεχνικής Κολύμβησης ολοκληρώνονται την Τετάρτη (28/8).