Ακόμα τέσσερα μετάλλια στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες

Ημερομηνία:  28 Αυγούστου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Η Ελληνική αποστολή της Τεχνικής Κολύμβησης συνέχισε τις επιτυχίες την 3η ημέρα (28/8) των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων, που διεξάγονται στην Πάτρα, κατακτώντας 4 ακόμα μετάλλια (2 χρυσά, 1 ασημένιο, 1 χάλκινο) και βρίσκεται στην πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων.

Στα 4 χιλιόμετρα επιφανείας ανοικτής θάλασσας, η Αναστασία Πολίτου ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας 1η με επίδοση 39:03.73, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία των ανδρών, ο Μάριος Αρμουτσής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, με 37:52.49.

Στα 2 χιλιόμετρα διπλά πέδιλα ανοικτής θάλασσας, ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης πήρε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 22:05.38 και ο Ιωάννης Πιπινιάς κατέλαβε την 7η θέση με 22:59.91, ενώ στις γυναίκες, η Ευδοξία Θωμάκου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 3η θέση με 23:36.91, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Το απόγευμα της Τετάρτης (28/8), ολοκληρώνεται το άθλημα της Τεχνικής Κολύμβησης, με τον τελικό στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας στα 2 χιλιόμετρα επιφανείας ανοικτής θάλασσας, με τη συμμετοχή του Ιωάννη Πιπινιά, του Μάριου Αρμουτσή, της Ευδοξίας Θωμάκου και της Αναστασίας Πολίτου.