Άρχισε η κολυμβητική φιέστα στη Θεσσαλονίκη

Ημερομηνία:  09 Ιουνίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης άρχισε το 90ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της ΟΠΕΝ κατηγορίας.

Στα προκριματικά της Τετάρτης 9 Ιουνίου διαδραματίστηκαν τα κάτωθι:

50μ ελεύθερο ανδρών
Άνετος ήταν το πρωί ο Κρίστιαν Γκολομέεβ (ΕΟΦΠΦ) που κολύμπησε σε 22.36 και είχε τον καλύτερο χρόνο του προκριματικού. Καλή κούρσα έκανε και ο Οδυσσέας Μελαδίνης (ΠΑΟΚ) που σημείωσε 22.72 και έδειξε ότι μπορεί να κάνει φετινό ρεκόρ κάτω από το 22.62. Ακολούθησαν Παπαδόπουλος και Μπίλας. Η 16άδα του τελικού έκλεισε στο 24:05.

50μ ελεύθερο γυναικών
Η Μάτσα Μάρθα (ΟΣΦΠ) με 26.32 ήταν η πιο γρήγορη από τον προκριματικό, ενώ πολύ κοντά ήταν οι Δράκου (ΠΑΟ)με 26.39, Δρασίδου (ΑΟΠΦ) με 26.58, Μπάκα (ΠΑΟΚ) με 26.65 και Κλικοπούλου (ΟΣΦΠ) με 26.72. Στο 27.89 έκλεισε ο τελικός.

200μ ύπτιο ανδρών
Σε μία κούρσα προπονητικού χαρακτήρα ο Απόστολος Χρήστου (ΟΣΦΠ) σημείωσε 2:04.93. Ακολούθησαν με άνεση στον τελικό ο Απόστολος Σίσκος (ΑΡΗΣ) με 2:05.07, ο Πάνος Μπολάνος (ΟΣΦΠ) με 2:05.36, ο Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ) που επέστρεψε από τις ΗΠΑ με 2:05.40 και ο Παναγιώτης Χιώτης (ΟΣΦΠ) με 2:05.68. Δεν έπεσε στο 200αρι τελικά ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης. Στο 2:15.53 έκλεισε ο τελικός.

200μ ύπτιο γυναικών
Η Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟΓ) επικράτησε με άνεση στον προκριματικό με 2:20.84 και έκλεισε θέση για το απόγευμα όπου θα κυνηγήσει χρόνο κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (2:12.64). Η Αθηνά Αραβαντινού (ΟΣΦΠ) και νεάνιδα Ευτυχία Ιωαννίδη (ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ) ακολούθησαν από κοντά και το απόγευμα θα κυνηγήσουν χρόνους κάτω από 2:20.00. Στο 2:29.51 έκλεισαν οι 2 τελικές σειρές.

100μ πεταλούδα ανδρών
Ο Στέφανος Δημητριάδης (ΟΣΦΠ) ήταν ο μόνος κάτω από τα 55 δευτερόλεπτα στον προκριματικό με 54.81 και ακολούθησαν ο Νίκος Ντάνος και ο Χρήστος Κατραντζής (ΠΑΟ). Ταχύτερος από όλους ο Γουαλίντ Αμπντουλραζάκ από το Κουβέιτ με 54.50. Στο 57:01 έκλεισε η 16άδα του τελικού.

100μ πεταλούδα γυναικών
Η Άννα Ντουντουνάκη (ΝΟΧΑΝ) ήταν η πιο γρήγορη, όπως ήταν αναμενόμενο, με χαλαρή κούρσα στο 1:02.34. Με 1:03.39 και 1:03.61 ακολούθησαν η Άννα Αυγούστα Βλάχου (ΑΝΟΑΡΓ) και η Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ) που θα διεκδικήσουν μετάλλια το απόγευμα. Στο 1:06.54 έκλεισε ο τελικός με την παγκορασίδα Β' Αντωνία Ρακοπούλου.