Αρβανίτη, Καραγκούνη: Με το δεξί και στο δεύτερο τετράστερο τουρνουά στο Μεξικό

Ημερομηνία:  23 Απριλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπιτς Βόλεϊ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ στο δεύτερο κατά σειρά τουρνουά τεσσάρων αστεριών της F.I.V.B. στο Μεξικό. Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στις Μεξικανές Παουλέτ Κρουζ, Μιντέλι Σάντσες και μέσα σε 26 λεπτά επικράτησαν με 2-0 (21-08, 21-12) σετ, για να πάρουν την πρόκριση για τον δεύτερο και τελευταίο γύρο των προκριματικών στη διοργάνωση.

Η Εθνική μας ομάδα βρήκε αντίσταση μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, όταν οι Μεξικανές προηγήθηκαν με 8-6, με την Βίκυ Αρβανίτη και την Πένυ Καραγκούνη να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 με το σκορ στο 10-11 για το 18-11, με το σετ να λήγει με 21-12.

Επόμενος αντίπαλος για το Ελληνικό δίδυμο θα είναι οι Ολλανδές Κάτια Σταμ, Ράισα Σχον (Νο21). Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή 23 Απριλίου στις 03:00. Η ομάδα από την Ολλανδία στον πρώτο της αγώνα στα προκριματικά επικράτησε των Λέιλα, Μέιλεν από την Κούβα με 2-0 (21-12, 21-19) σετ.

Να αναφερθεί, ότι, στο Κανκούν αυτή την περίοδο επικρατούν υψηλές θερμοκρασίες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στον αγώνα που έδωσε η Αρβανίτη και η Καραγκούνη είχε 30 βαθμούς θερμοκρασία, 59% υγρασία και 21% αέρα.