Αρβανίτη, Καραγκουνή: Αποκλεισμός στα προκριματικά

Ημερομηνία:  23 Απριλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπιτς Βόλεϊ

Στον δεύτερο γύρο των προκριματικών σταματάει η πορεία της Βίκυς Αρβανίτη και της Πένυς Καραγκούνη στο δεύτερο κατά σειρά τουρνουά τεσσάρων αστεριών της F.I.V.B. στο Μεξικό.

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ δεν τα κατάφερε στο τελευταίο της παιχνίδι πριν την είσοδο στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, γνωρίζοντας στις λεπτομέρειες την ήττα με 2-0 (23-21, 21-19) σετ από τις Σταμ, Σχον από την Ολλανδία.

Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο είχε την ευκαιρία να το κατακτήσει, καθώς προηγήθηκε με 21-20, όμως τρία συνεχόμενα μπλοκ της Σταμ έφεραν την ανατροπή και έδωσαν το σετ στην Ολλανδία με 23-21.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε. Με το σκορ στο 19-19, δύο συνεχόμενοι πόντοι της Σταμ έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στις Ολλανδέζες με 21-19 και 2-0 σετ.

Η Εθνική μας ομάδα θα επιστρέψει τώρα στην Ελλάδα και θα μπει στη τελική ευθεία για τη δεύτερη φάση του προολυμπιακού τουρνουά - Continental Cup στην Τουρκία το τριήμερο 6-9 Μαΐου.