Ήττα στον τελικό της πολωνικής λίγκας για την Μπογκόρια του Γκιώνη

Ημερομηνία:  24 Μαϊος 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Τη 2η θέση κατέκτησε η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη στη Σούπερ λίγκα της Πολωνίας για την περίοδο 2020-2021. Στον σημερινό τελικό των πλέι οφ, που έγινε στο Γκντανσκ, κάμφθηκε με 3-1 από τη Ντζιάλντοβο, η οποία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια.

Ο Έλληνας άσος ήταν αυτός, ο οποίος είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα του (όταν νίκησε με 3-2 τον Κροάτη Αντρέι Γκάσινα) κι επίσης αυτός, που έφτασε μία ανάσα από το να κάνει αργότερα και το 2-2 και να στείλει τον τελικό στο τελευταίο επί μέρους ματς. Από 8-4 όμως, που προηγήθηκε απέναντι στον Πολωνό Γιάκαμπ Ντίζας στο τελευταίο σετ, δέχτηκε την ανατροπή με 11-9 και κρίθηκε ο τελικός. Στο μεταξύ, ολοκληρώθηκαν δύο ακόμη ξένα διασυλλογικά πρωταθλήματα για αθλήτριες της εθνικής μας ομάδας γυναικών. Στην 1η εθνική κατηγορία γυναικών της Τσεχίας η Ντόμπρε της Κωνσταντίνας Παρίδη τερμάτισε στην 3η θέση. Στα ημιτελικά των πλέι οφ γνώρισε προχτές δεύτερη ήττα από τη Χοντονίν κι έμεινε εκτός τελικού ολοκληρώνοντας τη φετινή πορεία της. Στη 2η εθνική κατηγορία της Ισπανίας η Ορταλέθα νίκησε σήμερα στον αγώνα μπαράζ με πρωταγωνίστρια τη Μαλαματένια Παπαδημητρίου και παρέμεινε στην κατηγορία.

Στην Πολωνία το φινάλε οργανώθηκε με κάθε τιμή στο ουδέτερο Γκντανσκ. Με παρουσίαση ομάδων, τσιρλίντερς, μουσική, μεγάλη αφίσα με φωτογραφίες των αθλητών των δύο κλαμπ, με απευθείας κάλυψη στο διαδίκτυο, φωτογράφους, αλλά και αρκετούς φιλάθλους. Ωραία ήταν και η τελετή απονομής των επάθλων, μάλιστα δόθηκε κύπελλο και στη φιναλίστ. Φυσικά υπήρχαν και τα μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό.

Η Μπογκόρια Γκρότζισκ και η KS Ντζιάλντοβο είχαν κατακτήσει την 1η και τη 2η θέση αντίστοιχα στην κανονική διάρκεια και ήταν κατά τεκμήριο οι καλύτερες ομάδες. Είχαν αναμετρηθεί και την αμέσως προηγούμενη φορά που έγινε τελικός, το 2019 και είχαν επικρατήσει με 3-0 ο Γκιώνης και η παρέα του. Σήμερα όμως, η Ντζιάλντοβο πήρε τη ρεβάνς ύστερα από συναρπαστικό ματς, που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες. Εκμεταλλευόμενη και την απουσία του τραυματία Μάρεκ Μπαντόφσκι νίκησε με 3-1 και κατέκτησε τον τίτλο.

Στα πρώτα του ματς μετά την πρόκριση για το Τόκιο στο Προολυμπιακό της Ευρώπης ο πρωταθλητής μας πραγματοποίησε αξιόλογη εμφάνιση και μπορούσε να γίνει ο «ήρωας» της ομάδας του. Από τη θέση 1 νίκησε αρχικά σε πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση τον Κροάτη διεθνή Αντρέι Γκάσινα με 3-2 κι έκανε το 1-1 στο σκορ ομάδων. Σε ματς με διακυμάνσεις έκανε δυνατή αρχή στο 5ο σετ κι αυτό έπαιξε τον ρόλο του.

Όταν ξαναμπήκε στο τραπέζι η Μπογκόρια ήταν πάλι πίσω με 1-2 και ο αγώνας με τον Πολωνό Γιάκαμπ Ντίζας θα κρινόταν με το σύστημα του καλύτερου των τριών σετ, όπως εφαρμόζει η πολωνική ομοσπονδία στο ομαδικό μετά τα τρία πρώτα επί μέρους ματς. Ο Γκιώνης κατέκτησε το 1ο σετ αξιοποιώντας σημαντική διαφορά που πήρε στην αρχή, προηγήθηκε και στο 2ο με 3-1, αλλά η εικόνα άλλαξε ξαφνικά μετά το τάιμ άουτ της αντίπαλης πλευράς. Ο πολύπειρος αμυντικός έχασε αυτοσυγκέντρωση και δέχτηκε την ισοφάριση. Στο καθοριστικό 3ο σετ είχε σημαντικό προβάδισμα με 8-4, όμως ο Ντίζας έκανε απίστευτο σερί κι έφτασε στη νίκη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ντζιάλντοβο-Μπογκόρια 3-1:

Γιάκαμπ Ντίζας-Πάβελ Σίρουτσεκ 3-1 (8-11, 11-8, 16-14, 11-8)

Αντρέι Γκάσινα-Παναγιώτης Γκιώνης 2-3 (11-9, 6-11, 5-11, 11-3, 5-11)

Γίρι Βράμπλικ-Μίλος Ρεντμίσκι 3-2 (13-11, 6-11, 11-2, 9-11, 11-7)

Ντίζας-Γκιώνης 2-1 (8-11, 11-6, 11-9)

* Στην τσεχική λίγκα γυναικών η Ντόμπρε της Κωνσταντίνας Παρίδη δεν μπόρεσε να πάει κόντρα στα προγνωστικά και αποκλείστηκε με δύο ήττες από τη SKST Χοντονίν. Έδωσε εντός έδρας τον δεύτερο ημιτελικό, κάμφθηκε με 1-5 και με συνολικό σκορ ομάδων 0-2 έμεινε εκτός τελικού. Η πρωταθλήτριά μας υπέστη δύο ήττες, αρχικά από την Πολωνή Ναταλία Παρτίκα με 3-0 κι αργότερα από την Τσέχα Λίντα Ζαντέροβα με 3-2. Η Χοντονίν θα διεκδικήσει τον τίτλο της περιόδου 2020-2021 απέναντι στην Μπρέσλαβ ZFP, η οποία στον άλλο ημιτελικό των πλέι οφ ξεπέρασε, επίσης με 2-0, το εμπόδιο της Οστράβα KST.

* Στην Ισπανία η Ορταλέθα νίκησε την Αμπάνκα με 5-1 κι εξασφάλισε την παραμονή της στη 2η εθνική κατηγορία γυναικών. Η Παπαδημητρίου ήταν άψογη και στο παιχνίδι-μπαράζ και με δύο νίκες οδήγησε την Ορταλέθα στην τελική επικράτηση. Γενικά ξεχώρισε με τον ερχομό της στο τελευταίο μέρος αυτού του πρωταθλήματος και είναι χαρακτηριστικό ότι είχε μόνο νίκες σε 10 ατομικούς αγώνες. Μέσα από τις εμφανίσεις της κίνησε το ενδιαφέρον ομάδων από την Ισπανία και την Πορτογαλία, δέχτηκε πολλές προτάσεις, αλλά αυτή τη στιγμή προτιμά να παίξει ξανά στη Γερμανία, όπου άρχισε κιόλας τη φετινή σεζόν.