Στην 8η θέση οι Έφηβοι, χρυσό για το Μαυροβούνιο στο Ευρωπαϊκό

Ημερομηνία:  18 Σεπτεμβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα (17/9) στην Μάλτα κατέλαβε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε απο την Κροατία με 8-7 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 3 νίκες και ισάριθμες ήττες (η μια απο αυτές στην διαδικασία των πέναλτι στον αγώνα με την Σερβία) στην διοργάνωση.

"Ήταν μια απο τις περιορισμένες συμμετοχές αυτών των παιδιών σε υψηλό επίπεδο. Ήρθαν στην Μάλτα με ελάχιστες παραστάσεις απο σπουδαίες διοργανώσεις" ήταν οι δηλώσεις του προπονητή Δημήτρη Κραβαρίτη.

Το χρυσό μετάλλιο του Ευρωπαικού πρωταθλήματος Εφήβων, κατέκτησε το Μαυροβούνιο, που επιβλήθηκε της Ισπανίας με 11-10 στα πέναλτι, σε έναν συγκλονιστικό τελικό.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 10-11 (1-2, 3-1, 2-1, 1-3, πεν. 3-4)

Σκόρερς:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σαναχούγια 5, Αλέγκρε 2, Πριέτο 1, Ετσεβάρια 1, Άλκον 1

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Βουτσούροβιτς 4, Μάτσιτς 2, Ράντοβιτς 2, Ντράσκοβιτς 1, Μούρισιτς 1, Γιάντσιτς 1

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ουγγαρία, η οποία επικράτησε της Ρωσίας στον μικρό τελικό με 14-11 (5-1, 3-3, 4-4, 2-3).