Ήττα στην πρεμιέρα του EURO για την Εθνική Νέων

Ημερομηνία:  20 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα Νέων στο EURO 2018 που διεξάγεται στα Σκόπια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε 34-24 από την Λευκορωσία για τον Α’ όμιλο και έτσι έχασε έδαφος στην προσπάθεια για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική είχε κατά διαστήματα καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και βρισκόταν κοντά στο σκορ. Παρά το γεγονός ότι οι Λευκορώσοι ξέφυγαν με 6-2 και 8-4, η Ελλάδα μείωσε στο 25’ σε 11-10 και είχε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά, αλλά δεν τα κατάφερε με τους αντιπάλους να ανεβάζουν την διαφορά στα τέσσερα γκολ (14-10) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για την «Γαλανόλευκη» και η διαφορά του σκορ άνοιξε αρκετά με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα.

Αύριο η Εθνική θα παίξει την ίδια ώρα (13:00) με τα Νησιά Φερόε.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Χαλκίδης είπε: «Ήταν πραγματικό σοκ για τα παιδιά. Για πολλούς αθλητές είναι η πρώτη συμμετοχή τους σε τέτοια διοργάνωση. Μας κόστισαν τα τεχνικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αυτή η δυναμική μας. Ήταν η χειρότερη μας εμφάνιση, ούτε σε εσωτερικό διπλό δεν έχουμε παίξει έτσι! Μπορούμε να αναστρέψουμε την κατάσταση. Είναι Μαραθώνιος και όχι αγώνας 100 μέτρων».

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 34-24
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Μουκασέι 1, Κμιάλκου 1, Χαλούμπνιτσι 6, Νικάνοβιτς 1, Χίρικ 3, Ρουτζ 5, Πλιουκ 2, Μπουτζέικα 5, Σουκάλα, Αλιότσκιν 2, Κλίμαβετς 1, Πλιούτο 1, Σαμόιλα, Καράγεφ, Σαμπελνίκαου, Κίζικ 6.
ΕΛΛΑΔΑ: Κολύρης, Δεληζάνος 3, Κουκμίσης 3, Τορνικίδης, Τότος 3, Μαντζόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσακουρίδης 5, Κουρτίδης, Ασβεστάς, Στίγγας 3, Πατραμάνης, Καλόμοιρος 1, Καραμπουρνιώτης 3.
Διαιτητές: Ιβάνοβιτς - Βούγισιτς (Μαυροβούνιο). Δίλεπτα: 7-5. Πέναλτι: 3/4 - 5/6

Όλα τα ματς διεξάγονται στο Μπόρις Τραϊκόφσκι χωρητικότητας 6.000 θεατών σε live streaming από το κανάλι της EHF στο youtube https://www.ehftv.com/int/